Grūtas Parkas

W Grūtas Parkas zgromadzone są pomniki powstałe w latach Litewskiej Republiki SSR przedstawiające przywódców sowieckich i litewskich dygnitarzy. Wystawa ta w roku 2001 została uhonorowana prześmiewczą Nagrodą Ig Nobla, nadawaną przez grupę amerykańskich naukowców w Cambridge (Massachusetts).

Jedną z atrakcji znanego litewskiego uzdrowiska Druskienniki są wycieczki do Parku Grūtas znajdującym się w miejscowości Grūtas.

Grūtas Parkas to plenerowe, prywatne Muzeum Sowieckich Pomników usytuowane na leśnym terenie nad jeziorem. W 1998 roku litewskie Ministerstwo Kultury ogłosiło konkurs na organizację trwałej wystawy pomnikowych rzeźb posowieckich. Konkurs wygrała spółka Hesonos klubas. Prezes spółki Viliumas Malinauskas (nazwisko po polsku Malinowski) zagwarantował sfinansowanie tego projektu z własnych środków (jest przedsiębiorcą zajmującym się przetwórstwem grzybów i owoców leśnych). Otwarcie ekspozycji nastąpiło 1 kwietnia 2001 roku (data 1 kwietnia nie została dobrana przypadkowo).

Według „Gazety Wyborczej” w 2007 roku zażądano od Parku sześcioprocentowych tantiem od przychodu z biletów na rzecz praw autorskich twórców siedmiu rzeźb. W odpowiedzi na roszczenie prezes Malinauskas wystawił sporne rzeźby za płot powierzchni ekspozycyjnej i można je teraz oglądać bezpłatnie.

I ja tam byłam, oglądałam i fotografowałam…

Close